Investicni poradenstvi »

Případová studie – Investování v Ostravě – 12% ročně

16/10/2013 – 14:04 |

V květnu 2013 jsem byl kontaktován klientem z Izraele s tím, že by chtěl v Ostravě investovat do nemovitosti na pronájem. Přestože v České Republice nikdy předtím nebyl, na základě jeho vlastního výzkumu na internetu …

Více »
CZECH POINT 101 Novinky

Aktualní dění u nás včetně speciálních nabídek a reklam.

Praha

Praha, největší město České republiky a její bytová situace; jaký je vývoj a co vše může ovlivnit potencionální investory.

Brno

Články ohledně realitní situace ve druhém největším městě v Brně a jeho přilehlém okolí.

Ostrava

Informace ohledně realitní situace na Severní Moravě a v přílehlých místech jako je Karviná a Frýdek – Místek.

Pardubice

Články ohledně realitní situace v Pardubicích a jejich sousedních městech jako je Hradec Králové.

Home » Brno, CZECH POINT 101 Novinky, Financovani, Hradec Kralove, Novinky, Ostrava, Pardubice, Praha, Uncategorized, Zlin

Cenová mapa, hit anebo propadák?

Submitted by on 08/04/2011 – 10:04No Comment

Předpokládám, že již každý, kdo se pohybuje světem realit slyšel o cenové mapě, tedy o mapě ČR, která by měla ukazovat cenu bytů v určité lokalitě a to jak za účelem prodeje tak i pronájmu. Otázkou ale je, zda je cenová mapa hitem, který sjednotí realitní trh a pomůže určit nějakou průměrnou cenu za m2, anebo zda-li jde jen o chabý pokus. Podíval jsem se tedy na cenovou mapu od společnosti Gekon s.r.o., která je dostupná na internetové adrese http://cenovamapa.gekonsro.cz/ a musím říct, že zatím nadšený příliš nejsem.

1) Jelikož se pohybuji v realitách a pomáhám zahraničním investorům s nákupem či prodejem nemovitostí v České republice (toho času v Brně), ceny zde uvedené mi přijdou jako absolutně nereálné. Cena bytů ve středu města za 30000 – 35000 Kč/m2? Rád bych věděl, kde se tohle číslo vzalo? Byty ve středu se pohybují i o 20000 Kč za m2 více, nemluvě o tom, že když už bychom chtěli nějak ohraničit rámec pro střed, pak by to muselo být cca 35000 – 55000 Kč/m2 a i to je jen na určité tipy realit. Střed města je dokonce dle cenové mapy levnější než Černá Pole, která sice jsou vyhledávanou a dobrou lokalitou, ale nedokážu si představit, že by byt na Svobodově náměstí byl levnější než zde. Pokud ano, pak se maximálně může jednat o nějakou výjimku, ale generalizace dat tímto směrem je naprosto zavádějící.

2) Dolní Heršpice 70000 – 80000 Kč/m2? Neuvěřitelné! Opět se muže maximálně jednat například o jeden speciální luxusní projekt, ale jinak jsou tyto ceny nereálné. Dle mého názoru zde chybí relevantní data. Na to aby mapa byla vhodná pro běžného kupujícího či prodávajícího, musela by obsahovat daleko více vstupních dat, která by poté odrážela reálný stav dané ulice či části města.

Cenová mapa se k propočtu ceny za m2 zatím moc nehodí

Cenová mapa se k propočtu ceny za m2 zatím moc nehodí

3) Mapa taktéž postrádá jakékoli údaje k cenám za m2, nebo mi snad chce někdo tvrdit, že byt 1+kk, 33 m2 se bude prodávat za stejnou cenu za m2 jako 4+kk, 120 m2? To asi těžko. Postrádám i údaje o bytu: Daná cena za m2 se týká nového bytu, nebo staré zástavby? Byt je vybaven luxusně provedenou kuchyňskou linkou a nábytkem na míru, anebo je to jen novostavba beze všeho? Je k bytu i parkovací místo, nebo garážové stání? Přeci všechny tyto věci určují právě cenu za nemovitosti. S absencí těchto údajů, postrádají jakákoli data na významu.

4) Znalecký posudek jako základ pro cenovou mapu. Upřímně řečeno, když jsem toto před pár měsíci slyšel, hned mi bylo jasné, že to až taková sláva nebude. Znaleckých posudků je celá řada. Když si necháte udělat posudek pro daň z převodu nemovitosti, pro Hypoteční úvěr a pro odhad tržní ceny – vždy dostanete jiná čísla. A někdy jsou ty částky velmi rozdílné. Bankovní odhadci téměř vždy nemovitost podhodnocují, no a naopak odhad pro daň z převodu nemovitosti může být klidně o 300000 Kč (i více) větší než prodejní cena (i když nemovitost prodáte za tržní cenu). Navíc fakt, že tuto mapu má na starosti jeden odhadce je opravdu k smíchu. Přitom, kdyby se stát spojil s RK v ČR, myslím, že každá by klidně poskytovala aktuální data z prodeje či pronájmu. Tímto způsobem by mapa reálně odrážela trh a ne uměle vytvořené ceny při odhadech.

Co říci závěrem? Snad jen, že cenové mapy jsou skutečně skvělým nápadem, ale to provedení je k současnému datu naprosto nepraktické a v reálném životě nepoužitelné. Doufejme, že budoucnost přinese update cenové mapy 2.0.

Tags: , , ,

Leave a comment!

You must be logged in to post a comment.